91

Pliki JPK – nowy obowiązek dla wszystkich przedsiębiorców

Od stycznia 2018 roku Jednolity Plik Kontrolny jest obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od wielkości. Wiele mówi się na temat JPK, co zmiana oznacza dla firm?

Założeniem JPK jest walka rządu z wyłudzeniami VAT, które w ciągu kilkunastu ostatnich lat były bolączką polskiego organu podatkowego. Składane papierowe deklaracje nie pozwalały na cykliczne weryfikowanie deklaracji i wykrywanie nieprawidłowości. Dzięki temu przestępcy niemal bezkarnie wyłudzali ogromne kwoty. Jednolity Plik Kontrolny ma to zmienić i jak się okazuje zmienia (od lipca 2016 r. zobligowane są do jego przekazywania duże podmioty gospodarcze). Dzięki szybkiej weryfikacji faktur przez urzędników skarbówki wykryć można chociażby proceder związany z wystawianiem tzw. pustych faktur.

Koncepcja JPK została przemyślana tak, by zmiany wprowadzać sukcesywnie poczynając od dużych przedsiębiorstw od lipca 2016 r., po małe i średnie firmy od stycznia 2017 r. kończąc na podatnikach najmniejszych, dla których obowiązek istnieje od bieżącego roku. Dotyczy to plików JPK_VAT, który obejmuje dane ewidencji sprzedaży i zakupy VAT. Sam JPK zawiera także inne dane, głównie księgi rachunkowe, wyciąg bankowy, magazyn, podatkową księgę przychodów i rozchodów, ewidencje zakupu i sprzedaży VAT czy ewidencję przychodów, które przekazują wyłącznie duże firmy na wezwanie organu podatkowego. Mniejsze podmioty na wezwanie będą musiały przedstawić powyższe pliki od lipca 2018 roku.

Wraz ze zmianami pojawiły się nowe programy, bądź zostały zmodyfikowane już istniejące. Wszystko po to by łatwo przygotować dane i wysłać plik kontrolny. Każdy z plików przesyłanych przed podatnika musi zawierać podpis – w formie elektronicznej to podpis elektroniczny albo Profil Zaufany. Ten drugi, bezpłatny szybko można założyć online korzystając np. z bankowości elektronicznej banku, w jakim posiadamy konto osobiste czy firmowe.

Za niewywiązywanie się z obowiązku wysyłki JPK grożą kary, łącznie z wysokimi grzywnami. Dlatego odpowiednio wcześniej warto przetestować oprogramowanie (dostępne także na stronie Ministerstwa Finansów). Pierwsze JPK trzeba bowiem wysłać za styczeń, tj. do 26. lutego (25 jest dniem wolnym od pracy).

Pokaż Komentarze

Brak odpowiedzi

Zostaw komentarz