40

Co to jest lokata strukturyzowana?

W Polsce działają setki banków i firm zajmujących się prywatnymi finansami wielu ludzi. Okazuje się jednak, że nie możemy porównywać się z rynkiem zachodnim, któremu znane są niemal wszystkie rozwiązania finansowe i inwestycyjne. Na szczęście nie jest aż tak źle, a nasi specjaliści ciągle się rozwijają. Zwiększa się również liczba ofert i opcji formalnych, jakie mogą wybierać klienci banku.

Mało popularne i prawie jeszcze nieznane są tak zwane lokaty strukturyzowane. Jak sama nazwa wskazuje, mamy tutaj do czynienia z pewną ściśle określoną strukturą, bowiem lokata ta składa się z dwóch zasadniczych części. Pierwszym elementem jest inwestycja, czyli ta część, która nie powoduje żadnego ryzyka. Wpłacając pieniądze nie musimy się obawiać, że je stracimy, bo część zwana inwestycją jest bezpieczna. Zazwyczaj jest to lokata albo też tak zwana obligacja. To jednak tylko jedna część, mamy jeszcze do czynienia z elementem nieco bardziej ryzykowanym. Mowa tutaj o funduszy lub opcji, na których zdarza się stracić określoną ilość pieniędzy.

Zastanówmy się zatem, w jaki sposób tak naprawdę funkcjonuje taka lokata strukturyzowana i czego się po niej spodziewać. Warto podkreślić, że element ryzykowany zazwyczaj wynosi jedynie 15 %, dlatego wielu ludzi i tak decyduje się na jej założenie. W praktyce wygląda to tak, że potencjalny klient ma okazję do naprawdę dużego zarobku. Jeśli bankowi udadzą się zaplanowane inwestycje, wszystkie przewidziane odsetki trafiają na nasze konto. Istotne jest również to, że nawet w najgorszym wypadku nie tracimy zbyt dużo albo nawet wcale. Rozwiązanie to zakłada, że klient odzyska zawsze w całości wpłacony na początku kapitał, a zaletą jest możliwość dodatkowego zarobienia.

Dla wielu osób takie oferty nie są do końca logiczne ani też sensowne. Być może z tego powodu, wciąż niewielu z nas decyduje się na takie rozwiązanie oszczędnościowe. Warto jednak zwrócić się o pomoc i poradę do dobrego doradcy finansowego, z pewnością rozwieje on nasze wątpliwości i podejmiemy właściwą decyzję.

Pokaż Komentarze

Brak odpowiedzi

Zostaw komentarz