37

Co to jest lokata inwestycyjna?

Banki oferują obecnie naprawdę wiele rodzajów lokat. Poszczególne są przeznaczone dla różnych klientów i bierze się pod uwagę przede wszystkim indywidualne potrzeby, a także oczekiwania. Szczególnie popularna jest ostatnio tak zwana lokata inwestycyjna, ponieważ pozwala na zaoszczędzenie dosyć sporej kwoty.

Lokata inwestycyjna, jak zresztą sama nazwa wskazuje, polega na tym, że wpłacone przez nas do banku środki biorą udział w różnego rodzaju inwestycjach. Czasami chodzi o giełdę, innym zaś razem o papiery wartościowe. Decydując się na taką lokatę i podpisując umowę zgadzamy się, aby bank przez pewien czas dowolnie dysponował naszymi pieniędzmi. Jeżeli okres lokaty wynosi jeden rok, to właśnie przez ten czas fundusze ulegają obrotowi, a bank dzięki nim dokonuje rozmaitych inwestycji. Zazwyczaj przynoszą one zyski i oczywiście również klient je odczuwa. W umowie bowiem bank zobowiązuje się do wypłacania nam regularnie odsetek. To pewnego rodzaju współpraca. Instytucja finansowa, jaką jest bank żyje dzięki pieniądzom wielu klientom i to właśnie dzięki nim możliwe jest jej funkcjonowanie. W zamian za taką szansę, my otrzymujemy odsetki, które wylicza się za pomocą oprocentowania.

Okazuje się jednak, że lokata inwestycyjna nie jest przeznaczona dla każdego. Oczywiście, warunki umowy są raczej indywidualne dla poszczególnego banku, ale można znaleźć pewne cechy wspólne. Szczególną uwagę należy zwrócić przede wszystkim na czas trwania lokaty i konieczność zamrożenie pieniędzy. Ze względu na liczne inwestycje, jakie planuje bank, okres musi być nieco dłuższy. Bank przecież nie może sobie pozwolić na utratę pieniędzy, dlatego zastrzega sobie długi okres czasu. Nie każdy się na to decyduje, czasami bowiem pieniądze będą potrzebne nam znacznie wcześniej. Za wadę niektórzy uznają również konieczność posiadania określonego kapitału. Nie jest tak we wszystkich bankach, ale zdarza się, że minimalna kwota to około 5000 złotych. Jak zatem widać, lokata inwestycyjna ma wiele zalet, ale trzeba również liczyć się z wadami. Właściwie tylko od nas zależy, na co się zdecydujemy.

Pokaż Komentarze

Brak odpowiedzi

    Zostaw komentarz