38

Co to jest lokata dynamiczna?

Oferty banków są obecnie tak rozbudowane i zróżnicowane, że bardzo często nie wiemy, na co się zdecydować. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, na czym polega konkretna propozycja i mamy wiele wątpliwości. Tak jest na przykład w kwestii lokaty dynamicznej, którą niemal wszyscy mylą z lokatą progresywną. Owszem, są one niemal identyczne i mają wiele wspólnych cech, nie można jednak powiedzieć, że to takie samo rozwiązanie finansowe.

Lokata dynamiczna przeznaczona jest przede wszystkim dla osób, które pragną sprawować kontrolę nad swoimi wydatkami i chcą mieć pewność, że nie stracą pieniędzy. Decydując się na taki sposób oszczędzania, każdy potencjalny klient ma prawo do wypłacania pieniędzy. Bank ustala, jak często, nie powinno być jednak żadnych ograniczeń. Jak zatem widać, dynamizm występuje tutaj w jak najbardziej pozytywnym znaczeniu. W przypadku innych lokat nasze pieniądze zostają zamrożone i nie możemy nimi dysponować aż do czasu zakończenia umowy. Oczywiście, w szczególnych przypadkach dopuszcza się zerwanie umowy, trzeba się jednak liczyć z konsekwencjami finansowymi. Natomiast w przypadku lokaty dynamicznej nie musimy się niczego obawiać. Ale zaletą jest nie tylko możliwość kontroli i korzystania z zaoszczędzonych środków. Okazuje się bowiem, że otrzymujemy również doliczone wcześniej odsetki i to bez względu na czas, jaki wybierzemy. Nic zatem nie tracimy, a to przecież dla nas najważniejsze.

Lokata dynamiczna będzie najlepszym rozwiązaniem dla stosunkowo cierpliwych osób, które nie boją się czekać na zyski. Trzeba bowiem zauważyć, że specyfiką takiego rozwiązania finansowego jest wzrost oprocentowania wraz z upływem czasu. Im dłużej trwa lokaty, tym mamy większe szansę na spory zarobek. Dlatego czasami nie opłaca się przedwczesne wypłacanie pieniędzy. Co prawda, nic nie stracimy, ale też nie zyskamy tyle, na ile można liczyć. Jeżeli mamy określone wątpliwości, co do tego sposobu oszczędzenia, warto udać się do banku i porozmawiać z doradcą finansowym. On z pewnością udzieli nam rzeczowych wskazówek i pomoże podjąć odpowiednią decyzję.

Pokaż Komentarze

Brak odpowiedzi

    Zostaw komentarz