Jazda Próbna - testujauto.pl

Koszty umowy leasingowej

| 30 maja 2015

Umowa leasingowa to popularna forma nabycia pojazdu, bez konieczności zaciągania mniej korzystnego, pod względem finansowym, kredytu bankowego. Jednak decydując się na tego rodzaju rozwiązanie warto pamiętać, że podobnie jak produkty finansowe oferowane przez banki, również umowa leasingowa posiada często zgrabnie ukryte opłaty, które zwiększają koszt całkowity związany z jej zawarciem.

Przed podpisaniem umowy leasingowej warto wcześniej przeanalizować, czy będzie to bardziej korzystane rozwiązanie dla firmy niż zaciągnięcie zobowiązania finansowego przy wykorzystaniu promocyjnego kredytu. Ponadto koniecznie należy sprawdzić dostępne na rynku oferty, przyjrzeć się wiarygodności firmy leasingowej oraz przeczytać opinie klientów.

Firmy leasingowe ustalają wartość marży oraz składnik bazowy biorąc pod uwagę nie tylko wartość przedmiotu będącego podstawą umowy, ale również długość jej trwania, ocenę leasingobiorcy. Oprócz tych opłat, do kosztów zawarcia umowy należy doliczyć oprocentowanie. W obliczu niskich stóp procentowych, które z pewnością w najbliższym czasie ulegną podwyższeniu, korzystniejszym rozwiązaniem wydaje się wybór odsetek stałych.

Firmy leasingowe ustalają często dodatkowe opłaty, takie jak prowizja za udzielenie leasingu i obowiązkowe ubezpieczenie, które w końcowym efekcie znacznie podwyższają koszt całkowity. W przypadku gdy przedmiotem umowy jest samochód, w umowie może również pojawić się zapis dotyczący dodatkowej opłaty gdy przekroczony zostanie limit kilometrów, bądź w przypadku wyjazdu zagranicznego.

Ze względu na ukryte w umowach koszty warto ją przed podpisaniem dokładnie przeanalizować, a nawet zwrócić się z prośbą do firmy leasingowej o dokładne wyliczenie kosztów całkowitych, by nie być później niemile zaskoczonym wysokością raty leasingowej.

Filed in: Leasing
×

Comments are closed.

Zarejestrowałeś firmę i planujesz dynamiczny rozwój? Poszukujesz kredytu lub leasingu dla podmiotów dopiero rozpoczynających działalność gospodarczą? Świetnie trafiłeś! Na moim blogu znajdziesz najlepsze kredyty na start bez zaświadczeń i zabezpieczeń, a także kredyty z gwarancją de minimis i dofinansowaniem z Unii Europejskiej. Ponadto umożliwiam symulacje kredytów obrotowych, inwestycyjnych oraz kontakt przez Internet do wybranych firm leasingowych i banków specjalizujących się w obsłudze firm polskich i zagranicznych.