29

Co to jest lokata progresywna?

Chyba każdy z nas chociaż trochę orientuje się w zagadnieniach dotyczących lokat bankowych. Wiemy, że za ich pomocą odkłada i oszczędza się pieniądze, które na jakiś czas zostają dla nas zamrożone. Okazuje się jednak, że w taki sposób funkcjonują przede wszystkim lokaty tradycyjne, czyli takie, z których korzysta największa liczba klientów. Oczywiście, to nie jedyna oferta i warto zdawać sobie z tego sprawę. Ostatnio dosyć modne stają się tak zwane lokaty progresywne, ponieważ oferują ciekawe i atrakcyjne rozwiązania finansowe.

Próbując zdefiniować lokatę progresywną, trzeba z pewnością zwrócić uwagę na odmienny sposób zamrażania pieniędzy. Otóż, na pierwszy rzut oka nie bardzo różni się on od tego, z jakim mamy do czynienia przy lokatach tradycyjnych. Tu również wpłacamy do banku określoną kwotę i podpisujemy umowę na pewien, zatwierdzony przez dwie strony okres. Nie obowiązują nas jednak takie zasady, z jakimi musielibyśmy się liczyć w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Po pierwsze, w każdej chwili mamy prawo wpłacić dodatkowe pieniądze, które uzupełnią naszą lokatę, Co istotne, odsetki będą liczone od całości, mamy zatem szansę na zarobienie nieco więcej. Często przecież zdarza się, w nagle uda nam się zaoszczędzić jeszcze trochę, ale chcemy umieścić te pieniądze w bezpiecznym miejscu, gdzie uda się je odłożyć.

To jeszcze nie wszystko, okazuje się bowiem, że zakładając lokatę progresywną, mamy również prawo do wypłacania własnych pieniędzy nawet wtedy, gdy czas umowy nie dobiegł jeszcze końca. W przypadku innych lokat takie rozwiązanie jest praktycznie niemożliwe, a za zerwanie umowy trzeba zapłacić na przykład karę finansową. Tutaj nie ma takiego problemu i nie musimy się wcale obawiać. Zazwyczaj banki pozwalają, aby raz w miesiącu wypłacić pieniądze, co istotne, wraz z naliczonymi już odsetkami. Okazuje się zatem, że lokata progresywna posiada naprawdę wiele zalet i obecnie decyduje się na nią coraz więcej osób. Doceniają bowiem specjalne właściwości i możliwość wypłacania własnych oszczędności.

Pokaż Komentarze

Brak odpowiedzi

Zostaw komentarz